Przygotowując się do napisania Mojego profilu kosmetycznego, pozwoliłam sobie na prześledzenie kilku blogów, jak nie kilkunastu i przyjrzeniu się jak owy profil powinien wyglądać. W wielu przypadkach natknęłam się na tajemnicze określenie typu : lato, wiosna itp. Postanowiłam powęszyć, poszperać i zobaczyć co to oznacza i jak to rozszyfrować. Okazuje się, że w sumie jest to banale, robimy to codziennie odruchowo i nieświadomie. To też postanowiłam skonstruować posta dla potomnych :)
To, że makijaż dopasowujemy do stroju, okazji, pory dnia czy pory roku wiemy nie od dziś. Oprócz wyżej wymienionych aspektów warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden kluczowy element który dopasuje się do reszty - mianowicie dopasowywanie makijażu do karnacji.
Każda z nas pewnie zauważyła, iż pewne kolory do niej pasują inne nie, w jednych wygląda uroczo i dobrze się czuje w innych wręcz odwrotnie. Dotyczy to zarówno kolorystki stroju, makijażu jak i koloru włosów.
Zanim więc przystąpimy do nakładania i tworzenie makijażu warto zweryfikować , w jakiej grupie kosmetycznej możesz odnaleźć swój typ urody, czy karnacja jest zimna ? a może ciepła ? To bardzo istotny szczegół na drodze do uzyskania, pięknego, idealnego makijażu ...
Mamy cztery typy karnacji odpowiadające czterem porom roku: wiosna, lato, jesień i zima - ale o tym za chwilę, jak określić ową porę roku którą jesteśmy.
Czy wiesz jakim jesteś typem: wiosną, latem, jesienią, czy zimą?
Unikniesz dzięki temu błędów w makijażu, łatwiej ci również będzie odpowiednio dobierać kolor ubrań, dodatków.
Zwykle same najlepiej przeczuwamy w jakich kolorach wyglądamy najkorzystniej,
ponieważ najlepiej się w nich czujemy. A nasz wygląd z kolei wpływa nie
tylko na to jak odbierają nas inni, ale również jak same siebie
postrzegamy. Kiedy wyglądamy dobrze momentalnie czujemy się nie tylko bardziej atrakcyjne, ale również pewniejsze siebie.
Aby w każdych okolicznościach prezentować się dobrze powinnyśmy odnaleźć swój styl i znać kolorystykę, w której nam do twarzy.
Twórcą
analizy kolorystycznej jest szwajcarski nauczyciel malarstwa Johannes
Itten, który uznał, że każdy człowiek posiada indywidualną paletę barw harmonizujących się z jego typem urody. Itten w swoich badaniach postanowił zgłębiać naukę dotyczącą barw. W końcu podzielił harmonizujące ze sobą grupy kolorów, zgodnie z występującymi w naturze porami roku. W taki sposób powstały 4 podstawowe typy kolorystyczne - wiosna, jesień, lato i zima. Dwa z tych typów (lato, zima) są typami chłodnymi, a pozostałe dwa ciepłymi.
Odcienie zimowe są lodowate i jaskrawe, natomiast ciepłe delikatne i pastelowe:
- wiosenne tonacje są dość jaskrawe, intensywne, z przewagą kolorów jasnych,
- jesienne - ciemne, złamane brązem i złotem.
Barwa naszych oczu, ust, włosów oraz skóry sprawia, że jesteśmy harmonijnym elementem natury, który wtapia się w pory roku i z ich kolorystyki powinien czerpać inspirację na co dzień, przy doborze kolorów ubrań czy makijażu.
Mimo, iż typy mieszane nie istnieją często zdarza się, że kontrast między karnacją skóry, kolorem włosów i tęczówki oka w ramach jednego typu kolorystycznego nie jest wyraziście ukształtowany. Jest to spowodowane tym, że każdy typ kolorystyczny może wystąpić w różnych odmianach: delikatnej, jasnej, bardziej kontrastowej i ciemniejszej. Wówczas na przykład do delikatnego typu jesiennego o jasnej karnacji pasuje wiele przytłumionych odcieni palety wiosennej, lub typ letni o ciemniejszym kolorycie może się bardzo dobrze prezentować w delikatniejszych odcieniach Zimy.
Oczywiście
najdokładniej i najrzetelniej analizę kolorystyczną może przeprowadzić
specjalista. Możesz jednak zrobić ją również na własną rękę i przetestować ogólnie przypisane wskazówki. Niezależnie od wyniku - pamiętaj, że jesteś indywidualnością i wymagasz osobistego wachlarza barw, który w najkorzystniejszy sposób podkreśli twoją urodę.
Analiza kolorystyczna krok po kroku:
Przeprowadź ja przede wszystkim w dziennym, naturalnym świetle. Stań przed lustrem i określ:
- kolor oczu,
- kolor warg,
- naturalny kolor włosów,
- karnację,
- kolor znamion oraz piegów,
- oprawę oczu,
- i w końcu to jak twoja skóra reaguje na słońce.
WIOSNA:
Ogólny zarys: delikatna, krucha i subtelna. Sprawia wrażenie spokojnej nieco eterycznej kobiety. Jest zwiewna a zarazem nieuchwytna ...
Twoja skóra jest blada o delikatnym, złocistym, brzoskwiniowym odcieniu. Zdarza się, że jest lekko zaróżowiona. Jeżeli masz piegi, to są złotawe. Łatwo się opalasz, nawet na ciepły, ciemny brąz.
Oczy mają zazwyczaj oprawę odrobinę ciemniejszą od włosów. Tęczówka oka ma odcień niebieski do zielonego, rzadziej złoty brąz. Źrenica często oddzielona jest od tęczówki wyraźną obwódką w kolorze złotym lub złotobrązowym. Bardzo jasna oprawa oczu - brwi i rzęsy.
Twoje włosy są jasne, w słomianym, żółtawym, platynowym, miodowym odcieniu. Jeżeli są brązowe, również mają ciepły, złotawy lub rudawy połysk. Kruche, delikatne, cienkie.
Usta, wyraźne, w odcieniach koralu, brzoskwini, łososia lub ciepłego różu.
Korzystna paleta barw w makijażu: kolory wiosen to mieszanka wszystkich barw obecnych w przyrodzie o tej porze roku. Podstawą są barwy czyste, ciepłe z domieszką żółci.
Korzystna paleta barw w makijażu: kolory wiosen to mieszanka wszystkich barw obecnych w przyrodzie o tej porze roku. Podstawą są barwy czyste, ciepłe z domieszką żółci.
Kolory do makijażu oczu:
- biel kremowa
- biel kości słoniowej
- szampan
- żółć słomkowa
- żółć słonecznikowa
- brzoskwinia
- łosoś
- koral
- złoty
- złoty beż
- zieleń jabłkowa
- ciepły czekoladowy brąz
- złoty brąz
- brzoskwiniowy
- łososiowy
- róż opalizujący na złoto
- mandarynkowy
- ciepły różany
- czerwień makowa, oranżowa
- ciepły, jasny beż
LATO:
Ogólny zarys: Tajemnicze, zamglone, stonowane. Jest jedną z tych Pań, które mają w sobie jakąś zagadkę, coś nie do końca czytelnego w spojrzeniu. I jedną z tych, które najczęściej można spotkać w Polsce. Przeszło 50% naszej populacji to zdecydowanie lata. Często znacznie różnią się od siebie, a poznać je można zwykle po "mysim" - jak to określają, kolorze włosów.
Skóra letniego typu urody jest blada, gładka, charakteryzująca się porcelanową cerą
lub dobrze ukrwiona z wyraźnie przebłyskującymi, delikatnymi
naczynkami o chłodnym, różowym odcieniu. Drugą opcją jest cera o
jasnym, chłodnym oliwkowym odcieniu. Jeśli piegi to są szare lub szarobrunatne. Raczej dobrze się opalasz na chłodny oliwkowy kolor.
Oprawa oczu wydaje się mieć często popielaty odcień, w odróżnieniu od wiosny - nigdy złocisty. Kolory oczu: brązowe, niebieskie lub szare. Kolor oczu zazwyczaj jest jasny i często zmienia barwę.
W
dzieciństwie mogłaś być blondynką, ale twoje włosy z wiekiem
ściemniały. Jeżeli jako dziecko miałaś słomiany blond, teraz ich odcień
zmienił się w popielaty. Jeżeli były popielate, teraz są brązowe. Zawsze z popielatym połyskiem. Pamiętaj, że mówimy o naturalnym kolorze włosów! Najczęściej farbowane i rozjaśniane.
Usta, w chłodnym, niebieskawym odcieniu malinowym, zgaszonego różu oraz bladego różu.
Korzystna paleta barw w makijażu: wyłącznie delikatne, pastelowe i chłodne barwy z domieszką bieli, różu pudrowego lub szarego błękitu.
Kolory do makijażu oczu:
Korzystna paleta barw w makijażu: wyłącznie delikatne, pastelowe i chłodne barwy z domieszką bieli, różu pudrowego lub szarego błękitu.
Kolory do makijażu oczu:
- biel złamana szarością lub różem
- chłodna żółć waniliowa
- pudrowy róż
- kakaowy
- kawa z mlekiem
- mleczny brąz
- lewandowy
- oberżynowy
- popielaty
- grafit
- srebro
- seledynowy
- czekoladowy brąz
- pudrowy róż
- róż angielski
- wiśniowy
- lilaróż
- rozbielony śliwkowy
- czerwień winna
- chłodna zgaszona czerwień
JESIEŃ:
Ogólny zarys: intrygujące, oryginalne, ciepłe. Ich uroda jest zarazem egzotyczna i magnetyczna, przyciągająca, dojrzała. Dzieje się tak w dłuższej mierze za sprawą barwy włosów jesieni - mieniących się w świetle kolorem złotym lub miedzianym. Wśród czterech typów urody jesień można spotkać najrzadziej.
Ogólny zarys: intrygujące, oryginalne, ciepłe. Ich uroda jest zarazem egzotyczna i magnetyczna, przyciągająca, dojrzała. Dzieje się tak w dłuższej mierze za sprawą barwy włosów jesieni - mieniących się w świetle kolorem złotym lub miedzianym. Wśród czterech typów urody jesień można spotkać najrzadziej.
Masz jasną, gładką skórę, a twoja cera ma albo ciepłą barwę kości słoniowej albo intensywny złocisto-beżowy odcień. Możesz mieć skłonność do piegów i znamion w kolorze rudym lub brązowym. Natomiast słońce często powoduje u ciebie zaczerwienienia skóry.
Oczy mają barwę topazu, brązu, złotego brązu, zieleni. Możesz mieć stalowo-niebieskie lub błękitne oczy ze złotawymi, ciepłymi plamkami. Błyszczące, klarowne, intrygujące spojrzenie. Oprawa oczu jest zbliżona do barw włosów. Od jasnego - po ciemny bląd w przypadku jasnej karnacji, oraz jasny do ciemnego ciepłego brązu w przypadku cery ciemniejszej.
Wachlarz kolorystyczny włosów zaczyna się od blond przez czerwony blond, kasztanowy, marchewkowy do brązowego. Ale co charakterystyczne włosy mają zawsze ciepły, złotawy połysk. Mocne, grube, gęste, proste, lekko falowane lub kręcone.
Usta, w odcieniach dojrzałej pomarańczy,moreli, brzoskwini. Zawsze w odcieniu ciepłym i zdecydowanym.
Korzystna paleta barw w makijażu: do typu jesiennego pasują tylko barwy ciepłe, dojrzałe, dokładnie te, które możesz zobaczyć za oknem gdy nadchodzi złota polska jesień.
Kolory do makijażu oczu:
Korzystna paleta barw w makijażu: do typu jesiennego pasują tylko barwy ciepłe, dojrzałe, dokładnie te, które możesz zobaczyć za oknem gdy nadchodzi złota polska jesień.
Kolory do makijażu oczu:
- biel wełny
- ecru
- żółć kukurydzy
- żółć słoneczna
- stare srebro
- szampan
- morelowy
- oranż
- wszystkie odcienie rudości
- ceglasty
- miedziany
- cynamon
- musztardowy
- zieleń śliwkowa
- ciepły turkus
- ciepła oberżyna
- ciepły beż
- złoto - piaskowy
- brzoskwiniowy
- koralowy
- pomarańczowy
- łososiowy
- czerwień pomidorowa
- kasztanowy
- złocisty brąz
ZIMA:
Ogólny zarys: kontrastowa, zdecydowana, surowa. Zimnego typu urody nie da się nie zauważyć. Ciemny kolor włosów w połączeniu z intensywnym kolorem oczu i jasną bądź śniadą skórą zawsze daje piorunujący efekt. Często jest to typ określany jako Królowa Śniegu :)
Ogólny zarys: kontrastowa, zdecydowana, surowa. Zimnego typu urody nie da się nie zauważyć. Ciemny kolor włosów w połączeniu z intensywnym kolorem oczu i jasną bądź śniadą skórą zawsze daje piorunujący efekt. Często jest to typ określany jako Królowa Śniegu :)
To raczej chłodny i niedostępny typ, charakteryzujący się bardzo jasną porcelanową skórą,
która sprawia wrażenie transparentnej i czystej. Rzadko się rumienisz,
słabo opalasz - maksymalnie na delikatny oliwkowy brąz. Jeżeli
prezentujesz typ południowy, bo taki również istnieje - twoja skóra ma chłodny odcień oliwki. Wówczas szybko się opalasz - na intensywny oliwkowy kolor. Piegi nie występują prawie wcale - czasem w okresie dzieciństwa.
Oczy charakteryzują się ciemną oprawą. Ze względu na kontrast między bielą gałki ocznej i tęczówki, błyszczą intensywnym blaskiem. Tęczówka może mieć mocny czysty kolor: ciemnobrązowy, zielony, ciemnoniebieski, błękitny, orzechowy. Oprawa oczu zimy jest zwykle mocna i wyrazista.
Włosy są prawie zawsze ciemne z charakterystycznym granatowym lub popielatym połyskiem. Mogą być ciemnobrązowe, czarnobrązowe lub kruczoczarne
Usta mają kolor różowy, lub bordowy. Kontur jest często tak widoczny, iż nie wymaga korekty. Usta zawsze mają chłodny odcień.
Korzystna paleta barw w makijażu, wszystkie mocne, nasycone, ostre barwy.
Kolory do makijażu oczu
Korzystna paleta barw w makijażu, wszystkie mocne, nasycone, ostre barwy.
Kolory do makijażu oczu
- śnieżna biel
- szary, lodowy beż
- lodowa żółć wanilii
- fuksja
- blady, zimny róż
- ciemna malina
- głęboki burgund
- ciemna oberżyna
- ciemna śliwka
- fiolet biskupski
- szafir
- granat marynarski
- zimno lodowy turkus
- zieleń butelkowa
- brąz gorzkiej czekolady
- srebro
- stalowy
- grafitowy
- hebanowa czerń
- jasny zimny róż
- ciemna malina
- fuksja
- azalia
- cyklamen
- zimna czerwień szkarłatna
- krwista czerwień o chłodnym odcieniu
- głęboka wiśnia
- burgund
Skoro już wiemy jakim Typem jesteśmy
pędzle w dłoń, paletki, tusze, eyelinery i malujemy
tworzymy, piękne makijaże !!!
Fajny post. Ja zdecydowanie jestem zimą :)
OdpowiedzUsuńdziękuje, starałam się jak mogłam. Jestem latem :)
OdpowiedzUsuń