Historia makijażu & pielęgnacji

Makijaż (fr. maquiller: fałszować, szminkować) znany również jako ang. make-up – kosmetyki upiększające nałożone na skórę (szczególnie twarzy). Termin ten może oznaczać również samo nakładanie kosmetyków.
Słowem makijaż oznacza się zarówno preparaty, efekt jak i czynności polegające na kosmetycznym upiększaniu twarzy poprzez malowanie, szminkowanie czy pudrowanie.
Makijaż pomaga wyeksponować urodę, podkreślić jej subtelność, zamaskować niedoskonałości cery. W pewnym stopniu, w określonych warunkach, także wyraża osobowość. Dzięki jego rozmaitym technikom można upozorować twarz na idealną i zdrową. Pożądanym efektem makijażu jest jak najdoskonalsze zbliżenie wyglądu do aktualnie obowiązującego kanonu piękna i urody.
Makijaż na przełomie wieków stale się zmieniał, dostosowując się do obowiązujących kanonów piękna. Malowali się zarówno mężczyźni jak i kobiety, a sztuka ta uznana została za jedną z najstarszych na świecie. Sztuka malowania ciała znana była już człowiekowi pierwotnemu, stosowana jest do dziś przez plemiona i ludy całego świata jako część obrządków rytualnych. Wywodzi się z niej również tatuaż.
W starożytnym Egipcie kobiety malowały powieki barwnikiem ze sproszkowanych minerałów, używały ponadto szminki, pudru, różu do policzków, czernidła do rzęs, farb do włosów i lakierów do paznokci (zachowane dzieła sztuki z tamtego okresu ukazują szeroki asortyment przyborów kosmetycznych stosowanych podczas toalety). Starożytna Grecja wprowadzając sztukę teatralną korzystała z możliwości poprawienia rysów twarzy aktorów grających w amfiteatrach. Wojownicy malowali twarze w tzw. barwy wojenne.
Wiadomości z dziedziny najdawniejszej wschodniej kosmetyki są bardzo skąpe, często bowiem należały do wiedzy tajemnej, pilnie strzeżonej przez kapłanów. Na przykład w starożytnej Japonii makijaż był bardzo zaawansowaną sztuką, ale o bliższe szczegóły trudno. Do naszych czasów dotarły tylko informacje, że malowanie się Japonek, szczególnie gejsz, przypominało niemal charakteryzację, a japońskie łaźnie są starsze od słynnych łaźni rzymskich o wiele stuleci.
Szczególny okres nasilenia makijażu w rejonie Europy przypada na okres baroku i klasycyzmu, kiedy to Wersal wyznaczał kanony mody europejskiej, a we Francji lekarze zakazywali mycia się, sądząc, że sprzyja ono szerzeniu się chorób. Mężczyźni i kobiety nierzadko ograniczali wtedy poranną toaletę do nakładania grubych warstw pudru, stylizując się na aktorów starożytnej Grecji.
Obecnie z makijażem kojarzy się głównie kobiety i modelki, jak również członków subkultur - przede wszystkim punkowej i gotyckiej. Powrót tego typu makijażu zainspirował m.in. rockowy zespół KISS, którego członkowie występowali w latach 70. i 80. z całkowicie zamalowanymi twarzami. Ostatnio modne również stało się zjawisko malowania ciała na specjalne okazje - tzw. bodypainting.
Makijaż może nieść znaczenie psychologiczne. Ludzie, którzy przesadnie podkreślają swoją urodę mogą mieć uraz związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności (zobacz: kompensacja). Sposób używania makijażu może także ujawniać samoocenę (osoby o niskiej samoocenie bądź to zupełnie nie używają makijażu, bądź go nadużywają). Należy tu jednak uważać na interpretację, bowiem samo używanie lub nieużywanie makijażu nie jest podstawą rzetelnej diagnozy.
Zaburzenia poczucia tożsamości objawiać się może skłonnością do częstej i diametralnej zmiany wyglądu (np. powtarzające się operacje plastyczne, bardzo częsta zmiana koloru włosów itp.). Nie jest jednak prawdziwa zależność odwrotna: zmiana wyglądu nie musi być związana z zaburzeniem poczucia tożsamości.
W europejskiej kulturze kobiety malują często usta i oczy. Malowanie ust jest związane z powszechnym (nieprawdziwym) przekonaniem, że kobieta o pełnych ustach jest namiętna, zaś usta wąskie świadczą o oziębłości. Usta są także symbolem waginalnym i w związku z tym ich podkreślanie może być sygnałem seksualnym. Malowanie oczu związane jest z tym, że w kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę - im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, iż kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych). Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, czyli wierności.
Malowanie policzków, pudrowanie itp. związane jest z dążeniem do sprawienia wrażenia młodego wyglądu. Zdrowa skóra jest we wszystkich kulturach kojarzona z atrakcyjnością fizyczną (zarówno mężczyzn jak i kobiet) i jest to cecha niezmienna ze względu na epokę. Prawdopodobnie kojarzona jest ze zdrowiem. W europejskim kręgu kulturowym wszelkie cechy wyglądu związane z młodością podnoszą atrakcyjność kobiety (np. sprężysty chód, błyszczące oczy, wigor itp.). Makijaż ma za zadanie podkreślenie cech związanych z młodością (a więc atrakcyjnością fizyczną).

500000 r .p.n.e.
Jaskiniowcy na terenie dzisiejszej Afryki i Ameryki pokrywają ciało błotem, malując na nim różne - dekoracyjne wzory. Błoto dodatkowo ma za zadanie odstraszyć owady.

3000 r. p.n.e.
Egipcjanie używają ponad trzydziestu różnych kosmetyków i maści stwożonych na bazie wosku pszczelego, olejów roślinnych i tłuszczy zwierzęcych. Dzięki Egipcjankom powstały pojemniki, narzędzia - kamienne tłuczki, lustra w srebrnej oprawie, łyżeczki z kości słoniowej i alabastru, grzebienie z kości słoniowej ...  i produkty do makijażu. Rozjaśniały sobie one skórę twarzy, używały kremów i nakładały na ciało perfumowane olejki. Używały pudru składającego się z węglanu ołowiu i wody - kosmetyku, który spowodował wiele zgonów, jak się później okazało. Paznokcie malowały henną, uzywały szminek w wielu odcieniach bazując na kolorze pomaraczowym. Egipcjanki do malowania kresek "na oku" używały proszku antymonowego lub pokruszonych jaj mrówek. Ekstraktów z roślin używano do "produkcji" cieni do powiek - czerwone, zielone.

2500 r. p.n.e.
Sumerowie (starożytny lud nieznanego pochodzenia, który pod koniec IV tysiąclecia p.n.e stworzył wysoko rozwiniętą cywilizację w południowej Mezopotamii) wynaleźli pierwszą pęsetę by pozbywać się niechcianego owłosienia. Używali też płaskich kości, by odpychać skórki na paznokciach.

2000 r. p.n.e.
W tym czasie powstał egipski papirus zawierający zalecenia co do tego jak walczyć/usuwać zmarszczki, pryszcze, plamy na skórze.

1800 r. p.n.e.
Babilończycy posypują włosy złotym pyłkiem

1500 r.  p.n.e.
Egipcjanki używają do pielęgnacji ciała olejków aromatyzowanych kadzidłem i mirrą by nawilżać skórę i chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych

1200 r. p.n.e.
Egipcjanie pokrywają całą twarz makijażem. z malachitu - rudy miedzi, produkują cienie do powiek. Rzęsy i górną powiekę przyciemniają za pomocą proszku wytwarzanego z rudy ołowiu.

1000 r.  p.n.e.
Persjanki stosują barwnik z liści Henny do przyciemniania twarzy i włosów 

400 r. p.n.e.
Kobiety z różnych kultur używają jako cieni do powiek proszków z kruszonych minerałów: ochry, hematytu czy węglanu ołowiu

I w.  n.e.
W Palestynie, kobiety jako różu używają mieszanki skrobi, węglanu ołowiu i szkarłatnego barwnika.
Rzymianki za pomocą proszku antymonowego i kredy wybielają cerę.

VI w. n.e.
 Rodzi się moda na białą cerę, kobiety upuszczają sobie krew, przykładają pijawki do twarzy w późniejszym czasie smarują twarz ołowiem.

VII w. n.e.
Zamożne kobiety stosują puder Aqua Toffana, który zawierał arszenik.

636 r.
Stworzono pierwsze szklane lustro

1400 r.
Biała pasta fluorowa do malowania twarzy staje się bardzo popularna wśród francuskiej arystokracji.
W imię piękna kobiety całkowicie wyrywają sobie brwi

1500 r.
Kobiety do pielęgnacji skóry używają mieszanki miodu i białek
W celu zmniejszenia zmarszczek na twarz nakłada się węglan ołowiu
Jako róż zastosowanie znajduje siarczek rtęci
Woda różana lub mocz stosuje się w celu oczyszczenia cery

1597 r.
Opublikowano pierwszą publikację zawierająco receptury różnych kremów

1600 r.
Na popękane i spierzchnięte usta polecano stosować sebum wydzielane przez skórę za uszami

1830 r.
Kobiety w celu powiększenia źrenicy zakraplają oczy Belladonną, która od starożytności używana była jako trucizna

1846 r.
Wynaleziono recepturę Cold Cream, zawierającą wosk pszczeli, olejek migdałowy i wodę różaną

1867 r.
Otwarto dział makijażowy w Domu Towarowym B. Altman & Company, gdzie kobiety uczą się sztuki makijażu: jak nakłądać puder, róż 

1886 r.
David H. McConnell zakłada firmę Avon, działającą na zasadach jakie znamy dziś. Sieć konsultantek sprzedających produkty w domach klientek

1900 r.
Pierwszą pomadkę w sztyfcie na rynek wprowadza Guerlain - francskie przedsiębiorstwo produkujące perfumy i kosmetyki. W 1950 r wprowadziło do produkcji perfum składniki syntetyczne.

1902 r.
Helena Rubinstein (ur. w Polsce), otwiera pierwszy nowoczesny salon piękności w Australii - Valaze. Sprzedaje tam swój pierwszy krem pod tą samą nazwą, który staje się hitem wśród Australijek. 

1908 r.
Helena Rubinstein zaczyna produkować kolorowy puder, który zapewnia naturalny efekt makijażu, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.
Makijaż staje się atrybutem aktorek i teatru, i to one są autorytetami w tej dziedzinie, zwykłe kobiety stosują jedynie odrobinę pudru ryżowego.

1909 r.
Na Piątej Alei - Elizabeth Arden Otwiera salon piękności
Max Factor (ur. w Łodzi Maksymilian Faktorowicz) - otwiera w Hollywood swoje pierwsze studio makijażu
Francuski chemik Eugene Schueller tworzy Francuskie Stowarzyszenie Nieszkodliwych Farb Do Włosów wkrótce zmienia nazwę na L'oreal i sprzedaje pierwszy, bezpieczny produkt handlowy do farbowania włosów.

1910 r.
Zostaje wprowadzony na rynek pierwszy prasowany puder jaki znamy dziś -  w opakowaniu z lusterkiem i puszkiem 
W Wielkiej Brytani bardzo popularne stają się tatuże

1914 r.
T.L. William zainspirowany przez siostrę, tworzy pierwszą recepturę maskary do rzęs. Zakłada firmę i na cześć siostry nazywa ją Maybelline.

1920 r.
Za sprawą Coco Chanel opalenizna przestaje być powodem do wstydu. Coco argumentuje, że opalenizna jest ważnym dodatkiem każdego stroju i każdej kobiety.

1922 r.
Elizabeth Arden otwiera salon w Londynie na Bond Street

1930 r.
Powstaje nazwa bestselerowego kosmetyku, do dziś !!! Elizabeth Arden - Eight Hour Cream. Krem w przeciągu kilku godzin może wyleczyć i polepszyć wygląd skóry. 

1932 r.
Pierwszy lakier do paznokci wprowadza na rynek Revlon.

1943 r.
Na rynku pojawia się Estee Lauder z linią sześciu produktów.

1952 r.
Revlon wprowadza szminkę Fire & Ice - o wyraźnej czerwonej barwie, która odnosi wielki sukces.

1967 r.
 Powstaje Clinique - nowa marka Estee Lauder, która kładzie nacisk na naukowe podejście do kosmetyków i pielęgnacji skóry.

1974 r.
Revlon i Lauren Hutton (modelka), podpisują pierwszy kontrakt reklamowy kosmetyków na wyłączność opiewający na 100 tyś. dolarów

1975 r.
Powstaje pierwsza linia profesjonalnych pędzli do makijażu by Trish McEvoy

1984 r.
Za sprawą makijażysty i fotografa Franka Toskana oraz właściciela salonu fryzjerskiego Franka Angelo - powstaje Make-up Art Cosmetics - M.A.C. Produkty M.A.C początkowo przeznaczone były do stosowania podczas sesji zdjęciowych - stają się niezwykle popularne oraz motto: "Niezależnie od wieku, rasy i płci" 
Danny Sanz I JacQues Waneph tworzą markę Make Up For Ever dla zaspokojenia potrzeb przemysłu modowego i makijażu scenicznego.

1990 r.
Makijażystka Carol Shaw tworzy Lorac - linię podkładów beztłuszczowych i bezzapachowych.

1991 r.
Wizażystka Bobbi Brown wprowadza na rynek dziesięć odcieni szminek bazujących na kolorze brązowym.

1994 r.
Powstaje marka Iman dla kobiet o różnych kolorach skóry
Kate Moss pojawia się w reklamie perfum Ck
Francois Nars wprowadza linię 12 szminek Nars

1999 r.
Pierwsze na dużą skalę partnerstwo pomiędzy makijażystą a dużą siecią handlową - Sonia Kashuk - Professional Makeup dla sieci Target.

Jak widać od zarania dziejów dążyłyśmy do poprawiania tego co natura nam dała i przyznam szczerze, że cieszę się, że jestem tu i teraz i dzięki przedsiębiorczości tych odważnych kobiet i mężczyzn mogę korzystać z tych wszystkich cudowności i dobrodziejstw

P.S Myslę, że warto też przyjżeć się stylowi makijaży jakie panowały w minionych epokach - czym się charakteryzowały, co było modne

P.S II Historię kosmetyków po krótce znamy a ich wynalazców ??? Im chyba też przyjrzę się z bliska, coś tak czuję. 

Komentarze

 1. Świetny wpis! Imponująca historia z tym makijażem. Kobiety urodę przypłacały zdrowiem. Pozwoliłem sobie dodać Twój blog do mojego katalogu blogów urodowych - blogi-uroda.blogspot.com. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko :) Oby takich blogów było jak najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie dziękuje. Niestety albo stety nie jestem malarką - w sensie wizażystką, podejmuję jakieś próby, marne jak na razie. Ale co tam, nie będę się poddawać bo to fajna zabawa, może kiedyś dojdę do perfekcji. Każdy blog ma recenzje kosmetyków, ulubieńców, buble itp. itd. więc muszę w jakiś inny sposób przyciągnąć czytelnika. Szukam inspiracji wszędzie gdzie tylko popadnie, czasem jest łatwiej - same przychodzą do głowy, czasem trudniej - muszę się nakombinować zdrowo.
  Dziękuję za dodanie do katalogu, jestem wdzięczna - być może dzięki temu więcej osób, potencjalnych czytelniczek do mnie trafi :) Jakiś baner te rzeczy .... ???
  Do ideału jeszcze daleko ... mam parę pomysłów, parę zmian w zanadrzu ale platforma bloger odmawia mi posłuszeństwa i współpracy, owocnej i zadowalającej obie strony. Nie mogę nic zmienić – począwszy od koloru czy rodzaju czcionki a skończywszy na tle. Taki stan trwa już kilka ładnych tygodni i nie wiem co z tym zrobić, gdzie napisać i jak to naprawić. Cale szczęście, że nagłówek to trochę inna bajka, bo już całkiem bym si,e załamała. Blokuje to strasznie moje działania. Bardzo chce zmienić tło na jakieś jaśniejsze i trwają wytężone prace nad nagłówkiem, choć co chwila rodzą się nowe pomysły. A jestem totalnie zablokowana!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że byłam zaskoczona wieloma faktami np. co do powstania Maybellin czy M.A.C'a ....

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli byłeś ..., widziałeś ..., czytałeś..., oglądałeś...,
Proszę zostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza ...
Jestem też ciekawa Twojej opinii na poruszany prze ze mnie temat :).
Z góry Dziękuje - Moni :*