Pielęgnacja dłoni cz. II

Mniej osobiście ...
Trochę teorio - filozofii i praktycznych porad

Zmarszczki, mało elastyczna skóra nie są już zmorą kobiet. 
Panie coraz większą wagę przywiązują do swoich dłoni, które, jak przyznają specjaliści, wyraźnie zdradzają wiek kobiety 
i są ich niepisaną metrykąKliniki chirurgii estetycznej zanotowały 18 proc. wzrost w ilości wykonywanych zabiegów odmładzających dłonie. Ten nowy kosmetyczny trend koncentruje się na zabiegach, które mają m.in. zlikwidować przebarwienia i nadać dłoniom bardziej "młodzieńcy" wygląd.
Z biegiem lat skóra na rękach staje się cieńsza, przez co żyły są bardziej widoczne, pojawiają się również plamy wątrobowe. I tak jak makijaż pozwala zniwelować oznaki starzenia na twarzy, tak dłonie trudno ukryć."Nasze dłonie są narażone na słońce częściej niż inne części ciała, są one również narażone na działanie detergentów. Dlatego niewłaściwa lub brak pielęgnacji, powoduje, że starzeją się one szybciej"
Jak zauważają specjaliści najlepszym dowodem na to jak istotne w kobiecym wizerunku są dłonie jest Madonna Artystka  od lat nie rozstaje się ze skórzanymi rękawiczkami, które skrywają wiek jej dłoni.

Dłonie są jedyną częścią ciała najbardziej narażoną na działanie szkodliwych substancji , są najważniejszym "narzędziem pracy" w wyniku czego codzienne obowiązki domowe , pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń, częsty kontakt z wodą oraz detergentami, a niekiedy także praca zawodowa, powodują niszczenie skóry na dłoniach. Chcąc tego uniknąć wykonujmy wszystkie te czynności w rękawicach ochronnych – choć czasem jest to nie możliwe, bynajmniej starajmy się wykonywać obowiązki domowe w rękawiczkach. Starajmy się także często je myć i wycierać oraz regularnie stosować kremy do rąk.
Skóra na dłoniach  wbrew pozorom jest bardzo cienka i prawie nie posiada podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych, niekorzystny wpływ na wygląd naszych dłoni ma także zbyt wysoka i zbyt niska temperatura. Pod jej wpływem skóra na dłoniach robi się wówczas szorstka, szybko wysycha i powstają na niej liczne zmarszczki, dlatego też w zimie należy pamiętać o noszeniu ciepłych rękawiczek oraz regularnym używaniu kremów do rąk, a latem o odpowiednim ich nawilżaniu. Jeżeli nasze dłonie są mocno zniszczone, szorstkie i zaczerwienione należy wówczas po wieczornej kąpieli wcierać w nie grubą warstwę kremu odżywczego, od czubków palców aż do nadgarstka, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić je na noc. Należy jednak pamiętać aby często prać te rękawiczki gdyż resztki kremu z naszych dłoni wnikają między włókna co wpływa na rozwijanie się bakterii. 

Jesteśmy młode, pojawiają się pierwsze, nie chciane zmarszczki  ale mamy jeszcze czas. Lepiej jest zapobiegać - niż później walczyć ze zmarszczkami za pomocą krótkotrwałych, kosztownych zabiegów kosmetycznych lub się wstydzić lub/i być narażoną na krytyczne spojrzenia.

Doskonałym środkiem, który przywraca ładny wygląd naszych dłoni jest parafina. 
Wygładza ona powierzchnię skóry, wspomaga ukrwienie i wzmocnienie tkanki łącznej, często stosuje się ją przy leczeniu stanów zapalnych stawów. Pod okładem z parafiny zwiększa się temperatura co powoduje otwieranie się gruczołów potowych oraz porów skórnych przez co lepiej wchłaniają się aplikowane substancje czynne. Zabieg parafinowy można wykonać w domu samej, jeżeli nie mamy uczulenia na parafinę i jej pochodne substancje. Można ją kupić w aptece lub drogerii. Ostrożnie podgrzewamy parafinę i wlewamy ją do miseczki, czekamy aż zacznie delikatnie tężeć a w między czasie wykonujemy peeling dłoni( w drogeriach są dostępne peelingi do dłoni z różnych firm). Następnie po umyciu dłoni wcieramy w nie grubą warstwę kremu odżywczego i zanurzamy, najpierw jedną a później drugą, dłoń w ciepłej parafinie aż do nadgarstka. Wyjmujemy dłoń z parafiny i czekamy aż parafina zastygnie na dłoni . Ponownie ją zanurzamy i powtarzamy tę czynność około 3 razy. Gdy ostatni raz wyciągniemy rękę, na zastygniętą parafinę nakładamy woreczek foliowy lub owijamy ją folią spożywczą, a następnie owijamy dłoń ręcznikiem frotte. Maseczkę tę trzymamy na dłoniach około 15 minut, a następnie delikatnie ściągamy ją. Efekty tego zabiegu są widoczne od razu, skóra staje się gładka i elastyczna.

Oto kilka domowych sposobów na zadbane dłonie:

KĄPIEL W OLIWIE
Do małej miseczki wlewamy ciepłej wody oraz kilka łyżek oliwy( może to być olej jadalny), mieszamy to a następnie zanurzamy nasze dłonie w tej kąpieli olejowej. Moczymy w niej ręce przez około 10 minut , następnie myjemy dłonie , delikatnie je osuszamy i wcieramy w nie krem odżywczy do rąk. Ponieważ olej jest bogaty w witaminę E i koi podrażnienia, kąpiel tę najlepiej wykonywać tuż przed samym snem aby nic już nie robić dłońmi.

MASECZKA Z SIEMIENIA LNIANEGO
Około 4 łyżki siemienia lnianego zalewamy wrzątkiem i mieszamy tak aby powstała z tego gęsta papka, zamiast wody można także użyć mleka. Tak powstałą papke, jeszcze dobrze ciepłą nakładamy na dłonie, owijamy je warstwą gazy a następnie folią spożywczą lub ręcznikiem frotte. Maseczkę tę trzymamy na dłoniach przez 15-20 minut, a następnie spłukujemy ją. Efeky będzie lepszy jeżeli po zmyciu maseczki lnianej w dłonie wetrzemy krem odżywczy. Maseczka ta bardzo dobrze łagodzi podrażnienia, oczyszcza także nawilża nasze dłonie.

USUWANIE CIEMNYCH PLAM Z DŁONI
Jeżeli na naszych dłoniach znajdują się ciemne plamy, to bardzo łatwo i szybko usuniemy je mocząc dłonie w soku z cytryny lub wcierając w nie kwasek cytrynowy lub sok z rabarbaru. Sok ten dzięki dużej zawartości witaminyC doskonale rozjaśni, wygładzi i odżywi nasze dłonie.

PEELING Z PŁATKÓW OWSIANYCH
Skóra naszych dłoni jest szorstka- rewelacyjny dla niej okaże się peeling. W tym celu użyjmy płatków owsianych. Do małej miseczki wrzucamy kilka łyżek płatków owsianych a następnie zalewamy je gorącą wodą, i łyżeczką lub widelcem rozdrabniamy go aż powstanie papka. Papkę tę nakładamy na dłonie i wcieramy w nie przez około 5 minut. Peeling ten jest bardzo łagodny, a skóra na dłoniach będzie odświeżona i odżywiona dzięki dużej zawartości witamin w płatkach. 

 Zadbane, polakierowane paznokcie upiększają dłonie zapewniając im ładny, schludny wygląd. Pamiętajmy, że dłonie są naszą wizytówką i metryką więc dbajmy o nie i nasze paznokcie.

Komentarze